Skip directly to content

Past Award Winners

2013 (December 8th)

Best Picture  - 12 Years a Slave

Best Actor -  Chiwetel Ejiofor for 12 Years a Slave

Best Actress - Cate Blanchett for Blue Jasmine

Best Supporting Actor -  James Gandolfini for Enough Said

Best Supporting Actress -  June Squibb for Nebraska

Best Director - Steve McQueen for 12 Years a Slave

Best Screenplay -  Nicole Holofcener for Enough Said

Best Cinematography - Emmanuel Lubezki for Gravity

Best Documentary - The Act of Killing

Best Foreign-Language Film -  Wadjda

Best Animated Film -  The Wind Rises

Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) - Daniel P. Hanley and Mike Hill for Rush

Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) -  Ryan Coogler for Fruitvale Station

Best Ensemble Cast -  Nebraska

Best Use of Music in a Film  - Inside Llewyn Davis

 

Series Awards, Commendations and Rediscoveries, click here =>

 

2012 (December 9th)

Best Picture  -  Zero Dark Thirty

Best Actor -  Daniel Day-Lewis for Lincoln

Best Actress - Emmanuelle Riva for Amour

Best Supporting Actor -  Ezra Miller for Perks of Being a Wallflower

Best Supporting Actress -  Sally Field for Lincoln

Best Director -  Kathryn Bigelow for Zero Dark Thirty

Best Screenplay -  Tony Kushner for Lincoln

Best Cinematography - Mihai Malaimare Jr for The Master

Best Documentary -  How to Survive a Plague 

Best Foreign-Language Film -  Amour

Best Animated Film -  Frankenweenie 

Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) - William Goldenberg and Dylan Tichenor for Zero Dark Thirty

Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) -  David France for How to Survive a Plague

Best Ensemble Cast -  Seven Psychopaths

Best Use of Music in a Film  - Moonrise Kingdom

Series Awards, Commendations and Rediscoveries, click here =>

 

2011 (December 12th)

Best Picture  -  The Artist

Best Actor -  Brad Pitt for Moneyball

Best Actress - Michelle Williams for My Week with Marilyn

Best Supporting Actor -  Albert Brooks for Drive

Best Supporting Actress -  Melissa McCarthy for Bridesmaids

Best Director -  Martin Scorsese for Hugo

Best Screenplay -  Stan Chervin, Aaron Sorkin and Steven Zaillian for Moneyball 

Best Cinematography - Emmanuel Lubezki for The Tree of Life

Best Documentary -  Project Nim

Best Foreign-Language Film -  Incendies

Best Animated Film -  Rango

Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) - Christian Marclay for The Clock

Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) -  Sean Durkin for Martha Marcy May Marlene

Best Ensemble Cast -  Carnage

Best Use of Music in a Film  -  Tie: Drive and The Artist

Series Awards, Commendations and Rediscoveries: click here =>

 

2010 (December 12th)

Best Picture  - The Social Network

Best Actor - Jesse Eisenberg for The Social Network

Best Actress - Natalie Portman for Black Swan

Best Supporting Actor - Christian Bale for The Fighter

Best Supporting Actress - Juliette Lewis for Conviction

Best Director - David Fincher for The Social Network

Best Screenplay - Aaron Sorkin for The Social Network

Best Cinematography - Roger Deakins for True Grit

Best Documentary - Marwencol

Best Foreign-Language Film - Mother

Best Animated Film - Toy Story 3

Best Film Editing (awarded in memory of Karen Schmeer) - Andrew Weisblum for Black Swan

Best New Filmmaker (awarded in memory of David Brudnoy) - Jeff Malmberg for Marwencol

Best Ensemble Cast - The Fighter

Best Use of Music in a Film  - Trent Reznor and Atticus Ross for The Social Network

Series Awards, Commendations and Rediscoveries: click here =>

 

2000s

2009 (December 12th)

Best Picture  - Hurt Locker

Best Actor  - Jeremy Renner for The Hurt Locker

Best Actress  - Meryl Streep for Julie & Julia

Best Supporting Actor  - Christoph Waltz for Inglourious Basterds

Best Supporting Actress  - Mo'Nique for Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire

Best Director - Kathryn Bigelow for The Hurt Locker

Best Screenplay  - Joel Coen and Ethan Coen for A Serious Man

Best Cinematography - Barry Ackroyd for The Hurt Locker

Best Documentary  - The Cove

Best Foreign Language Film - Summer Hours

Best Animated Film - Up

Best Film Editing - Bob Murawski and Chris Innis for Hurt Locker

Best New Filmmaker Neill Blomkamp for District 9

Best Ensemble Cast - Tie: Precious: Based on the Novel 'Push' by Sapphire and Star Trek

Best Use of Music in a Film - Crazy Heart

Awards, Commendations and Rediscoveries =>

 

2008 (December 13th)

Best Picture Tie - Slumdog Millionaire and WALL-E

Best Actor Tie - Sean Penn for Milk and Mickey Rourke for The Wrestler

Best Actress - Sally Hawkins for Happy-Go-Lucky

Best Supporting - Actor Heath Ledger for The Dark Knight

Best Supporting Actress - Penélope Cruz for Vicky Cristina Barcelona

Best Director - Gus Van Sant for Milk and Paranoid Park

Best Screenplay - Dustin Lance Black for Milk

Best Cinematography - Christopher Doyle and Rain Kathy Li¹ for Paranoid Park

Best Documentary - Man on Wire

Best Foreign Language Film - Let the Right One In

Best Animated Film - WALL·E

Best Film Editing - Chris Dickens for Slumdog Millionaire

Best New Filmmaker - Martin McDonagh for In Bruges

Best Ensemble Cast - Tropic Thunder

Awards, Commendations and Rediscoveries =>

 

2007 (December 9th)

Best Picture - No Country For Old Men

Best Actor - Frank Langella for Starting Out in the Evening

Best Actress - Marion Cotillard for La Vie en Rose

Best Supporting Actor - Javier Bardem for No Country for Old Men

Best Supporting Actress - Amy Ryan for Gone Baby Gone

Best Director - Julian Schnabel for The Diving Bell and the Butterfly

Best Screenplay - Brad Bird for Ratatouille

Best Cinematography - Janusz Kaminski for The Diving Bell and the Butterfly

Best Documentary - Crazy Love

Best Foreign Language Film - The Diving Bell and the Butterfly

Best New Filmmaker - Ben Affleck for Gone Baby Gone

Best Ensemble Cast - Before the Devil Knows You’re Dead

Awards, Commendations and Rediscoveries =>

 

2006 (December 10th)

Best Picture - The Departed

Best Actor - Forest Whitaker for The Last King of Scotland

Best Actress - Helen Mirren for The Queen

Best Supporting Actor - Mark Wahlberg for The Departed

Best Supporting Actress - Shareeka Epps for Half Nelson

Best Director - Martin Scorsese for The Departed

Best Screenplay - William Monahan for The Departed

Best Cinematography - Guillermo Navarro for Laberinto del fauno

Best Documentary - Tie: Deliver Us from Evil and Shut Up & Sing

Best Foreign Language Film - Laberinto del fauno

Best New Filmmaker - Ryan Fleck for Half Nelson

Best Ensemble Cast - United 93

 

2005 (December 10th)

Note: This year's awards are dedicated to the memory of Robin Dougherty, a former Boston Phoenix film critic who passed away this summer.

Best Picture - Brokeback Mountain

Best Actor  - Philip Seymour Hoffman for Capote

Best Actress - Reese Witherspoon for  Walk the Line

Best Supporting Actor - Paul Giamatti for Cinderella Man

Best Supporting Actress  - Catherine Keener for Capote (and The 40 Year Old Virgin and The Ballad of Jack and Rose)

Best Director  - Ang Lee for Brokeback Mountain

Best Screenplay - Dan Futterman for CapoBte

Best Cinematography  - Robert Elswit for Good Night, and Good Luck

Best Documentary - Murderball

est Foreign Language Film - Kung fu Hustle

Best New Filmmaker - Joe Wright (IV) for  Pride & Prejudice

Best Ensemble Cast Syriana

 

2004 (December 11th)

Note: This year's awards are dedicated to the memory if David Brudnoy, one of the society's founding members and gracious host of the meetings for many years.

Best Picture - Sideways

Best Actor - Jamie Foxx for Ray

Best Actress - Hilary Swank for Million Dollar Baby

Best Supporting - Thomas Haden Church for Actor Sideways

Best Supporting Actress - Tie: Sharon Warren for Ray and Laura Dern for We Don't Live Here Anymore

Best Director - Yimou Zhang for Shi mian mai fu

Best Screenplay - Alexander Payne (I); Jim Taylor (III) for Sideways

Best Cinematography  - Xiaoding Zhao for Shi mian mai fu

Best Documentary - Control Room

Best Foreign Language Film - Shi mian mai fu

Best New Filmmaker  - Jonathan Caouette for Tarnation

Best Ensemble Cast - Sideways

 

2003 (December 13th)

Best Picture - Mystic River

Best Actor - Bill Murray for Lost in Translation

Best Actress - Scarlett Johansson for Lost in Translation

Best Supporting Actor  Peter Sarsgaard Best for Shattered Glass

Supporting Actress - Patricia Clarkson for Pieces of April (and The Station Agent)

Best Director - Sofia Coppola for r Lost in Translation

Best Screenplay - Shari Springer Berman and Robert Pulcini for American Splendor

Best Cinematography - Olli Barbé; Michel Benjamin,  Sylvie Carcedo-Dreujou,  Laurent Charbonnier (I),  Luc Drion,  Laurent Fleutot,  Philippe Garguil,  Dominique Gentil,  Bernard Lutic. Thierry Machado, Stéphane Martin (I), Fabrice Moindrot, Ernst Sasse, Michel Terrasse and Thierry Thomas (I) for Peuple migrateur, Le

Best Documentary - Capturing the Friedmans

Best Foreign Language Film - Triplettes de Belleville, Les

Best New Filmmaker - Andrew Jarecki (I) for Capturing the Friedmans

Best Ensemble Cast - Mystic River

 

2002 (December 15th)

Best Picture - The Pianist

Best Actor - Adrien Brody for The Pianist

Best Actress - Maggie Gyllenhaal for Secretary

Best Supporting Actor - Alan Arkin for Thirteen Conversations About One Thing

Best Supporting Actress - Toni Collette for The Hours (also for About a Boy)

Best Director - Roman Polanski for The Pianist

Best Screenplay - Charlie Kaufman and Donald Kaufman for Adaptation

Best Cinematography - Edward Lachman for Far from Heaven

Best Documentary - The Kid Stays in the Picture

Best Foreign Language Film - Y tu mamá también - Mexico

Best New Filmmaker - Peter Care for The Dangerous Lives of Altar Boys

 

2001 (December 15th)

Best Picture - Mulholland Drive

Best Actor - Tie: Brian Cox (I) for L.I.E.and Denzel Washington for Training Day

Best Actress - Tilda Swinton for The Deep End

Best Supporting Actor - Ben Kingsley for Sexy Beast

Best Supporting Actress - Cameron Diaz for Vanilla Sky

Best Director  - David Lynch (I) for Mulholland Drive

Best Screenplay - Christopher Nolan (I) for Memento

Best Cinematography - Roger Deakins for The Man Who Wasn't There

Best Documentary - Les Glaneurs et la glaneuse

Best Foreign Language Film - Amores perros

Best New Filmmaker - Michael Cuesta for L.I.E.

 

2000 (December 17th)

Best Picture Almost Famous

Best Actor - Colin Farrell (I) for Tigerland

Best Actress - Ellen Burstyn for Requiem for a Dream

Best Supporting Actor - Fred Willard for Best in Show

Best Supporting Actress - Frances McDormand for Almost Famous (also for Wonder Boys)

Best Director - Cameron Crowe for Almost Famous

Best Screenplay - Tie: Cameron Crowe for Almost Famous and Steve Kloves for Wonder Boys

Best Cinematography- Peter Pau (I) for Wo hu cang long

Best Documentary - The Eyes of Tammy Faye

Best Foreign Language Film - Wo hu cang long

Best New Filmmaker - Kenneth Lonergan for You Can Count on Me

 

 1990s

1999 (December 12th)

Best Film - Three Kings

Best Actor - Jim Carrey for Man on the Moon

Best Actress - Hilary Swank for Boys Don't Cry

Best Supporting Actor - Christopher Plummer (I) for The Insider

Best Supporting - Chloë Sevigny for Actress Boys Don't Cry

Best Director  - David O. Russell for Three Kings

Best Screenplay - Charlie Kaufman for Being John Malkovich

Best Cinematography - Emmanuel Lubezki for Sleepy Hollow

Best Documentary - Hands on a Hard Body: The Documentary

Best Foreign Language Film - Todo sobre mi madre

Best New Filmmaker - Kimberly Peirce for Boys Don't Cry

 

1998 (December 13th)

Best Film - Out of Sight

Best Actor - Brendan Gleeson for The General

Best Actress - Samantha Morton for Under the Skin

Best Supporting Actor - Tie: William H. Macy for Pleasantville and Billy Bob Thornton for A Simple Plan

Best Supporting Actress - Joan Allen (I) for Pleasantville

Best Director - John Boorman for The General

Best Screenplay Out of Sight - Scott Frank (I)

Best Cinematography- Janusz Kaminski (I) for Saving Private Ryan

Best Documentary - The Big One

Best Foreign Language Film - Ta'm e guilass

Best New Filmmaker - Carine Adler for Under the Skin

 

1997 (December 14th)

Best Film - L.A. Confidential

Best Actor  - Al Pacino for Donnie Brasco

Best Actress - Helena Bonham Carter for The Wings of the Dove

Best Supporting Actor - Kevin Spacey for L.A. Confidential

Best Supporting Actress - Sarah Polley (I) for The Sweet Hereafter

Best Director  - Curtis Hanson (I) for L.A. Confidential

Best Screenplay- Curtis Hanson (I) and Brian Helgeland for L.A. Confidential

Best Cinematography- Roger Deakins for Kundun

Best Documentary - Fast, Cheap & Out of Control

Best Foreign Language Film - Underground

Best New Filmmaker - Paul Thomas Anderson for Boogie Nights 

 

1996 (December 13th)

Best Film - Trainspotting

Best Actor - Geoffrey Rush for Shine

Best Actress - Brenda Blethyn for Secrets & Lies

Best Supporting Actor - Edward Norton (I) for The People vs. Larry Flynt (and for Primal Fear and Everyone Says I Love You)

Best Supporting Actress - Courtney Love for The People vs. Larry Flynt

Best Director - Mike Leigh for Secrets & Lies

Best Screenplay - Stanley Tucci and Joseph Tropiano for Big Night

Best Cinematography - John Seale (I) for The English Patient

Best Documentary - Anne Frank Remembered

Best Foreign Language Film - Ma saison préférée

Best New Filmmaker - Campbell Scott (I) and Stanley Tucci for Big Night

 

1995 (December 17th)

Best Film - Sense and Sensibility

Best Actor - Nicolas Cage for Leaving Las Vegas

Best Actress - Nicole Kidman for To Die For

Best Supporting Actor - Kevin Spacey for The Usual Suspects

Best Supporting Actress- Joan Allen (I) for Nixon

Best Director - Ang Lee for Sense and Sensibility

Best Screenplay - Emma Thompson (I) for Sense and Sensibility

Best Cinematography - Alex Nepomniaschy for Safe

Best Documentary - Crumb

Best Foreign Language Film Mina Tannenbaum

 

1994 (December 18th)

Best Film-  Pulp Fiction

Best Actor  - Albert Finney for The Browning Version

Best Actress  - Julianne Moore (I) for Vanya on 42nd Street

Best Supporting Actor - Martin Landau for Ed Wood

Best Supporting Actress - Kirsten Dunst for Interview with the Vampire (and Little Women)

Best Director - Quentin Tarantino for Pulp Fiction

Best Screenplay - Quentin Tarantino and Roger Avary for Pulp Fiction

Best Cinematography - Stefan Czapsky for Ed Wood

Best Documentary - Hoop Dreams

Best Foreign Language Film - Trois couleurs: Rouge

 

1993 (December 18th)

Best Film - Schindler's List

Best Actor - Daniel Day-Lewis for In the Name of the Father

Best Actress - Holly Hunter for The Piano

Best Supporting Actor - Ralph Fiennes for Schindler's List

Best Supporting Actress - Rosie Perez for Fearless

Best Director  - Steven Spielberg (I) fro Schindler's List

Best Screenplay - Robert Altman (I) and Frank Barhydt for Short Cuts

Best Cinematography - Janusz Kaminski (I) for Schindler's List

Best Documentary - Visions of Light

Best Foreign Language Film - Ba wang bie ji

 

1992 (NA)

Best Film - Unforgiven

Best Actor - Denzel Washington for Malcolm X

Best Actress - Emma Thompson for Howard’s End

Best Supporting Actor - Gene Hackman for Unforgiven

Best Supporting Actress - Judy Davis for Husband and Wives

Best Director - Robert Altman for The Player

Best Screenplay - Neil Jordan for The Crying Game

Best Cinematography - Jack N. Green for Unforgiven

Best Documentary - Brother's Keeper

Best Foreign Language Film - Raise the Red Lantern

Special Award: Frank Avruch, host of WCVB-TV's "The Great Entertainment" for 18 years Special Award: David Kleiler, programmer at Coolidge Corner, "for his persistence in providing diverse alternative programming under the best theatrical conditions" (Globe language, not necessarily verbatim from BSFC) Best Discovery or Rediscovery: Blowout (De Palma), California Split (Altman), The Golden Coach (Renoir), Meantime (Leigh), Othello (Welles) Best Film Series: Classic Arkoff: At the Drive-In with American International Pictures (Harvard Film Archive), Marvelous Méliès (HFA), The Films of Mike Leigh (MFA), The Films of Robert Altman (Brattle), Yiddish Film: Between Two Worlds (National Center for Jewish Film, screened at Brattle, Coolidge Corner, and MFA)

 

1991 (December 26th)

Best Film - The Silence of the Lambs

Best Actor - Nick Nolte for The Prince of Tides

Best Actress - Geena Davis for Thelma & Louise

Best Supporting Actor  - Anthony Hopkins for The Silence of the Lambs

Best Supporting Actress - Mercedes Ruehl for The Fisher King

Best Director - Jonathan Demme for The Silence of the Lambs

Best Screenplay - David Cronenberg for Naked Lunch

Best Cinematography - Tak Fujimoto for The Silence of the Lambs

Best Documentary - Paris Is Burning

Best Foreign Language Film - Europa Europa

 

1990 (January 6th 1991)

Best Film Goodfellas

Best Actor Reversal of Fortune - Jeremy Irons

Best Actress - Anjelica Huston for The Witches (and The Grifters)

Best Supporting Actor - Joe Pesci for Goodfellas

Best Supporting Actress - Jennifer Jason Leigh for Miami Blues ( and Last Exit to Brooklyn)

Best Director - Martin Scorsese for Goodfellas

Best Screenplay - Nicholas Kazan for Reversal of Fortune

Best Foreign Language Film - Monsieur Hire

 

1980s

1989 (NA)

Best Picture - Crimes and Misdemeanors

Best Actor  - Daniel Day-Lewis for My Left Foot

Best Actress - Jessica Tandy for Driving Miss Daisy

Best Supporting Actor - Danny Aiello for Do the Right Thing

Best Supporting Actresst - Brenda Fricker for My Left Foo

Best Director - Woody Allen for Crimes and Misdemeanor

Best Screenplay - Woody Allen for Crimes and Misdemeanor

Best Cinematography - Michael Ballhaus for The Fabulous Baker Boys

Best Documentary Let's - Get Lost

Best Foreign Language Film - Story of Women

Special Award: Brattle Theater, on its 100th anniversary, "for maintaining the tradition of revival film programming in the Boston area and for its commitment to quality prints and projection" (the Globe's language, not necessarily the BSFC's) Special Award: The Coolidge Corner Theater Foundation and Friends in Support of the Somerville Theater, "for their efforts to preserve historic theaters as sites for alternative film programming" (ditto) Best Discovery or Rediscovery: The Great Rock 'n' Roll Swindle (Temple), The Dybbuk (Waszynski), Coonskin (Bakshi), restored Lawrence of Arabia (Lean), Carnival of Souls (Hervey) Best Film Series: The West Rides Again (Museum of Fine Arts), The Films of Carl Theodor Dreyer (MFA), The Boston Jewish Film Festival (MFA), The Films of Anna Magnani (MFA), and The Films of John Cassavetes (Harvard Film Archive)

 

1988 (NA)

Best Picture - Bull Durham

Best Actress - Melanie Griffith for Working Girl

Best Actor - Daniel Day-Lewis for The Unbearable Lightness of Being

Best Supporting Actor - Dean Stockwell for Married to the Mob

Best Supporting Actress – Joan Cusack for Married to the Mob ( and Stars and Bars, and Working Girl)

Best Director - Stephen Frears for Dangerous Liasons

Best Screenplay – Ron Shelton for Bull Durham

Best Cinematography - Sven Nykvist for The Unbearable Lightness of Being

Best Foreign Language Film - Salaam Bombay!

Best Documentary - The Thin Blue Line

Special Award - Liane Brandon, Boston independent filmmaker (How to Prevent a Nuclear War, et al.) Special Award: Richard Williams, animation director on Who Framed Roger Rabbit? Best Discovery or Rediscovery: The Manchurian Candidate (Frankenheimer), Frankenweenie (Burton), Lacombe, Lucien (Malle), The Magic Garden of Stanley Sweetheart (Johnson), Blood Feast (Lewis) Best Film Series: Hollywood B.C./Before the Code (Brattle), The Hollywood Musical: A Tribute to Irving Berlin (Boston Public Library), Dennis Hopper: From Method to Madness (ICA), Re:Vision Film Festival (Brattle, ICA, HFA, and Boston Film/Video Foundation)

 

1987 (January 10th 1988)

Best Film - Hope and Glory

Best Actor - Albert Brooks (I) for Broadcast News

Best Actress - Holly Hunter for Broadcast News

Best Supporting Actor - R. Lee Ermey for Full Metal Jacket

Best Supporting Actress - Kathy Baker (I) for Street Smart

Best Director - Stanley Kubrick for Full Metal Jacket

Best Screenplay - James L. Brooks for Broadcast News

Best Cinematography  - Vittorio Storaro for The Last Emperor

Best Documentary - Marlene

Best Foreign Language Film - Mitt liv som hund

 

1986 (January 11th 1987)

Best Film - Blue Velvet

Best Actor  - Bob Hoskins for Mona Lisa

Best Actress - Chloe Webb for Sid and Nancy

Best Supporting Actor - Tie: Dennis Hopper for Blue Velvet and Ray Liotta for Something Wild

Best Supporting Actress - Dianne Wiest for Hannah and Her Sisters

Best Director - Tie: David Lynch (I) for Blue Velvet and Oliver Stone (I) for Platoon

Best Screenplay - Woody Allen for Hannah and Her Sisters

Best Cinematography Blue Velvet - Frederick Elmes

Best Documentary - Mother Teresa

Best Foreign Language Film - 37°2 le matin

 

1985 (January 26th 1986)

Best Film - Ran

Best Actor - Jack Nicholson for Prizzi's Honor

Best Actress - Geraldine Page for The Trip to Bountiful

Best Supporting Actor - Ian Holm for Wetherby (also Brazil, Dance with a Stranger and Dreamchild)

Best Supporting Actress- Anjelica Huston for Prizzi's Honor

Best Director - John Huston (I) for Prizzi's Honor

Best Screenplay - Woody Allen for The Purple Rose of Cairo

Best Cinematography - Takao Saitô (I) and Masaharu Ueda for Ran

Best Documentary - Shoah

Best English Language Film - Prizzi's Honor

Special Commendation - Orson Welles Cinema, Cambridge. For making available to the public controversial films that might otherwise not have been shown in the Boston area, such as 'Je vous salue, Marie' (1985) and the Gay and Lesbian Film Festival. Jean-Luc Godard's "Je vous salue, Marie" was removed from the Sack Theatres schedule last fall after protestors objected to its present-day treatment of the Nativity story. Scheduling difficulties were cited as the reason the Gay and Lesbian Film Festival was dropped from the Nickelodeon lineup. Brazil, Norman Garwood. For achievement in production design, recognizing its nightmarish depiction of a disintegrating totalitarian city.

 

1984 (January 20th 1985)

Best Film - The Killing Fields

Best Actor - Haing S. Ngor for The Killing Fields

Best Actress - Judy Davis for A Passage to India

Best Supporting Actor - John Malkovich (and Places in the Heart) for The Killing Fields

Best Supporting Actress - Peggy Ashcroft for A Passage to India

Best Director - Bertrand Tavernier for Un dimanche à la campagne

Best Screenplay Repo Man - Alex Cox (I)

Best Cinematography - Chris Menges for The Killing Fields

Best Documentary - The Times of Harvey Milk

Best Foreign Language Film - Un dimanche à la campagne

Special Commendation to George Mansour - The "Repo Man Award" to the film booker for the Nickelodeon Cinema, for repossessing Repo Man from consignment to television.

 

1983 (January 29th 1984)

Best Film - La Notte di San Lorenzo

Best Actor  - Eric Roberts (I) for Star 80

Best Actress - Rosanna Arquette for Baby It's You

Best Supporting Actor - Jack Nicholson for Terms of Endearment

Best Supporting Actress - Linda Hunt for The Year of Living Dangerously

Best Director - Paolo Taviani and Vittorio Taviani for La Notte di San Lorenzo

Best Screenplay - Eric Rohmer for Pauline à la plage

Best Cinematography - Hiro Narita for Never Cry Wolf

Best Documentary - Say Amen, Somebody

Best American Film - Terms of Endearment

 

1982 (February 6th 1983)

Best Film - E.T. the Extra-Terrestrial

Best Actor - Dustin Hoffman for Tootsie

Best Actress  - Meryl Streep for Sophie's Choice

Best Supporting Actor - Mickey Rourke for Diner

Best Supporting Actress - Jessica Lange for Tootsie

Best Director- Steven Spielberg (I) for E.T. the Extra-Terrestrial

Best Screenplay - Barry Levinson (I) for Diner

Best Cinematography - Allen Daviau for E.T. the Extra-Terrestrial

Best Documentary - The Atomic Cafe '

Best Foreign Language Film - Tre fratelli

 

1981 (January 29th 1982)

Best Film - Pixote: A Lei do Mais Fraco

Best Actor  - Burt Lancaster for Atlantic City

Best Actress - Marília Pêra for Pixote: A Lei do Mais Fraco

Best Supporting Actor  - Jack Nicholson for Reds

Best Supporting Actress  - Mona Washbourne for Stevie

Best Director - Steven Spielberg (I) for Raiders of the Lost Ark

Best Screenplay - Wallace Shawn and Andre Gregory for My Dinner with Andre -

Best Cinematography - Gordon Willis for Pennies from Heaven

Best Documentary - Diaries

Best Foreign Language Film - Tie: Beau-père and Taxi zum Klo Best Independent Film Gal Young 'Un 

Best American Film - My Dinner with Andre

 

1980 (March 22nd 1981)

Best Film - Raging Bull

Best Actor - Robert De Niro for Raging Bull

Best Actress - Gena Rowlands for Gloria

Best Supporting Actor - Jason Robards  for Melvin and Howard

Best Supporting Actress- Mary Steenburgen for Melvin and Howard

Best Director - Roman Polanski for Tess

Best Screenplay  - Bo Goldman for Melvin and Howard

Best Cinematography - Michael Chapman (I) for Raging Bull

Best Documentary - Charleen or How Long Has This Been Going On?

Best Foreign Language Film - Dernier métro, Le

Best Independent Film - Return of the Secaucus 7

Best American Film - Melvin and Howard